گزارش جلسه نقد و بررسی کتاب «تابان برج استخوان» – اثر شیوا مقانلو

سلام! کاربر مهمان

گزارش جلسه نقد و بررسی کتاب «تابان برج استخوان» – اثر شیوا مقانلو

سی‌ و سومین جلسه باشگاه کتابخوانی انجمن ادبی بخوان با ما در تاریخ  ۱۵ دی ۱۴۰۱، از ساعت ۱۶ الی ۱۸، در دفتر انجمن (خانه‌باغ فرهنگ و هنر) واقع در پارک نبوت٬ بلوار نبوت٬ کرج با حضور اعضا باشگاه و نویسنده اثر برگزار شد.

در این جلسه کتاب «تابان برج استخوان» اثر شیوا مقانلو مورد نقد و بررسی قرار گرفت. در ابتدای جلسه، مهسا خراسانی ضمن معرفی نویسنده و ارائه خلاصه‌ای از داستان، بخش‌هایی از رمان را برای حاضران خواند.

خراسانی گفت: «شیوا مقانلو نویسنده، مترجم، منتقد و مدرس است. مقانلو فارغ‌التحصیل رشته سینما در مقطع کارشناسی است و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته کارگردانی کسب کرده است. خانم مقانلو داور بسیاری از مسابقه‌های ادبی بوده است و سابقه برگزاری کارگاه‌های ترجمه فیلمنامه و نمایشنامه را در سوابق فعالیت‌های ادبی و فرهنگی خود دارد. این نویسنده و مترجم تا کنون چندین اثر را از انگلیسی به فارسی ترجمه کرده است که از آن میان می‌توان به «گمشده در شهر بازی» اثر «جان بارت»، «آدم ماهی» اثر «کوبو آبه» و «اول شخص مفرد» اثر «هاروکی موراکامی» اشاره کرد. از کتاب‌های تالیفی ایشان نیز می‌توان «کتاب هول»، «دود مقدس» و «اسرار عمارت تابان» را نام برد.

درباره «تابان برج استخوان» باید بگویم این رمان نیز مانند «اسرار عمارت تابان» با محوریت زنی باستان‌شناس به‌نام دکتر تابان رودکی نگاشته شده است و اثری است تعلیقی و هیجان‌انگیز که در عین‌حال با معرفی آثار طبیعی و تاریخی یزد خواننده را به خواندن داستان و پی‌گیری ماجراهای تابان رودکی ترغیب می‌کند.»

 

سپس، خانم مقانلو درباره این کتاب و سایر آثار خود صحبت کرد و در نهایت، طبق روال جلسات باشگاه، حاضرین در جلسه نقطه‌نظرات خود را بیان کردند.

 

جلسه در ساعت ۱۸ به پایان رسید.

جلسه بعدی در تاریخ ۸ بهمن ماه ۱۴۰۱ به نقد و بررسی «سی و نه پله» اثر جان بوکان اختصاص دارد.

 

درباره‌ی نویسنده:

شیوا مقانلو نویسنده، مترجم، منتقد و استاد دانشگاه ساکن تهران است. مقانلو در سال ۱۳۷۶ وارد دانشگاه تهران (دانشکده سینما و تئاتر) و در سال 1380 در گرایش تدوین فارغ التحصیل شد. همان سال به عنوان نفر اول آزمون سراسری کارشناسی ارشد کشور در گروه هنر، به ادامه تحصیل در رشته سینما در همان دانشکده پرداخت و در سال ۱۳۸۲ با ارائه پایان نامه‌ای با موضوع «پست فمینیسم و سینما» فارغ التحصیل شد. چندی بعد نیز با رتبه یک (بخش مصاحبه) آزمون دکتری رشته فلسفه هنر، دانشگاه آزاد تهران واحد علوم و تحقیقات، قبول شد اما به خاطر مطلوب ندیدن شرایط آموزشی از ادامه دکتری انصراف داد.

پیوند کوتاه: https://tiaap.ir/2s8mg

About The Author

ساناز کمالی
ساناز کمالی
دانش‌آموخته مترجمی زبان انگلیسی - عضو گروه اجرایی انجمن صنفی مترجمان البرز - مترجم آزاد - دارای سه اثر ترجمه شده در حوزه کودک و نوجوان

No Comments

Leave a Reply

روابط عمومی انجمن مترجمان البرز
انتقال به واتس‌اپ