گزارش جلسه نقد و بررسی کتاب «جین ایر» اثر شارلوت برونته

سلام! کاربر مهمان

گزارش جلسه نقد و بررسی کتاب «جین ایر» اثر شارلوت برونته

چهل و سومین جلسه باشگاه کتابخوانی انجمن ادبی بخوان با ما در تاریخ ۱۱ شهریور ماه ۱۴۰۲، در خانه‌باغ فرهنگ و هنر، (پارک نبوت٬ بلوار نبوت٬ کرج) برگزار شد. این جلسه به نقد و بررسی کتاب «جین ایر»، اثر «شارلوت برونته» اختصاص داشت.

در این جلسه، ابتدا، مهران دادخواه به معرفی اجمالی نویسنده اثر پرداخت: «شارلوت برونته در ۲۱ آوریل ۱۸۱۶ در دهکده‌ تورنتون در یورک‌شایر انگلستان متولد شد. او وقتی پنج ساله بود، مادرش را از دست داد. شارلوت چهار خواهر به نام‌های الیزابت، ماری، امیلی و آن داشت. برادرش برانول هم شاعر و نقاش بود. بسیاری از نقاشی‌هایی که از خواهران برونته ترسیم شده است، اثر برادرشان، برانول، است.

شارلوت دو خواهرش، الیزابت و ماری، را بر اثر ابتلا به بیماری سل، در دوران مدرسه، از دست داد. این موضوع پدرشان را ترساند و دخترهای دیگرش را از مدرسه خارج کرد. مدتی بعد، برادر شارلوت با زیاده‌روی در مصرف الکل و تریاک، از دنیا رفت. دو خواهر دیگر شارلوت، یعنی امیلی و آن نیز پیش از او از دنیا رفتند. شارلوت نیز در دوران بارداری‌ بیمار شد و قبل از به دنیا آوردن فرزندش از دنیا رفت.

از آثار شارلوت برونته می‌توان به کتاب جین ایر (که چندین اقتباس سینمایی از آن انجام شده است) و نیز کتاب‌های شرلی، ویلت و پروفسور اشاره کرد.»

بعد از معرفی نویسنده، دادخواه به تحلیل و بررسی اثر پرداخت و این اثر جاوادنه و کلاسیک ادبیات انگلستان را از بعد روان‌شناسی و ادبی بررسی کرد.

در ادامه، طبق روال، نوبت به حاضران در جلسه رسید تا دیدگاه‌ها و نظرات خود را درباره این اثر بیان کنند.

جلسه در ساعت ۱۹ به پایان رسید.

جلسه بعدی در تاریخ  ۸ مهر ماه ۱۴۰۲ به نقد و بررسی کتاب «بیگانه» اثر «آلبر کامو» اختصاص دارد.

 

درباره‌ی نویسنده:

شارلوت برونته (به انگلیسی: Charlotte Brontë) (زاده ۲۱ آوریل ۱۸۱۶ — درگذشت ۳۱ مارس ۱۸۵۵) در تورنتون، همپشر انگلستان، نویسنده و شاعر انگلیسی بود. او و دو خواهرش به نام‌های امیلی و آن نویسندگان شهیر انگلیسی هستند، که به خاطر عمر کوتاه‌شان نیز شهرت دارند. یکی از معروف‌ترین کتاب‌های وی رمان جین ایر است، که آن را با نام هنری کِرِر بل منتشر کرد.

 

 

 

درباره‌‌ی کتاب:

این رمان یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین آثار ادبی جهان به‌شمار می‌رود. این رمان در ۱۸۴۷ و در لندن تحت نام مستعار کرر بل منتشر شد. ژانر این رمان همانند ژانر دیگر رمان‌های هم‌عصر خود رمان تربیتی است. نویسنده در این نوع رمان با تمرکز بر روی شخصیت اصلی داستان، روند زندگی قهرمانش را از دوران کودکی تا زمان بالغ شدن فکری و جسمی به رشته تحریر درمی‌آورد. شیوه روایت جین ایر، اول شخص است. این رمان انقلابی را در نوشتن داستان ایجاد کرد و به نوعی شارلوت برونته نخستین کسی بود که ایده خود هشیاری شخصی را در ادبیات مطرح کرد که پس از او نویسندگان شهیری همانند جیمز جویس و مارسل پروست ایده نهفته در این رمان را پی گرفتند. این رمان با محوریت قرار دادن مسائل اخلاقی دین مسیحیت، بسیاری از مسائل اجتماعی همانند تبعیض طبقاتی و میل جنسی را مطرح می‌کند. همچنین این رمان یکی از آثار موفق در معرفی و شناساندن مفهوم فمینیسم به‌شمار می‌رود.

 

پیوند کوتاه: https://tiaap.ir/rd0ZU

About The Author

ساناز کمالی
ساناز کمالی
دانش‌آموخته مترجمی زبان انگلیسی - عضو گروه اجرایی انجمن صنفی مترجمان البرز - مترجم آزاد - دارای سه اثر ترجمه شده در حوزه کودک و نوجوان

No Comments

Leave a Reply

روابط عمومی انجمن مترجمان البرز
انتقال به واتس‌اپ