گزارش جلسه نقد و بررسی کتاب «سی و نه پله» – اثر جان بوکان

سلام! کاربر مهمان

گزارش جلسه نقد و بررسی کتاب «سی و نه پله» – اثر جان بوکان

سی‌ و چهارمین جلسه باشگاه کتابخوانی انجمن ادبی بخوان با ما در تاریخ  ۸ بهمن ماه ۱۴۰۱، از ساعت ۱۶ الی ۱۸، در دفتر انجمن (خانه‌باغ فرهنگ و هنر) واقع در پارک نبوت٬ بلوار نبوت٬ کرج با حضور جمعی از اعضا باشگاه برگزار شد.

 

در این جلسه که در یک عصر زمستانی سرد برگزار شد کتاب «سی و نه پله» اثر «جان بوکان» مورد نقد و بررسی قرار گرفت. در ابتدای جلسه، مهسا خراسانی ضمن معرفی نویسنده و ارائه خلاصه‌ای از داستان، بخش‌هایی از رمان را برای حاضران خواند.

خراسانی گفت: «جان بوکان در سال ۱۸۷۵ در اسکاتلند متولد شد و در سال ۱۹۴۰ در کانادا درگذشت. او یکی از برجسته‌ترین نویسندگان انگلیسی است. جان بوکان سیاستمدار، وکیل دعاوی، رمان‌نویس، روزنامه‌نگار و زندگی‌نامه‌نویس بود. او در جنگ جهانی اول، نماینده انگلستان در فرانسه بود و در سال ۱۹۲۷، به مجلس انگلستان راه یافت. در سال ۱۹۳۵، پادشاه انگلستان، جرج ششم، او را به‌سمت فرماندار کانادا منصوب کرد. از مهمترین تالیفات بوکان می‌توان به تالیف «تاریخچه جنگ جهانی اول» در ۲۴ جلد اشاره کرد. بوکان ۲۸ رمان، ۴۳ ناداستان و ۱۱ عنوان زندگی‌نامه نیز تالیف کرده است.

کتاب سی و نه پله، معروف‌ترین اثر بوکان است که از آن چندین فیلم سینمایی ساخته شده است. این کتاب یک داستان جاسوسی و هیجان‌انگیز است که موضوع آن با حال‌وهوای جهان در سال‌های جنگ جهانی اول -یعنی زمانی که این کتاب منتشر شد- همخوانی کامل دارد.شخصیت اصلی داستان، ریچارد هنی، یک مهندس معدن جوان است که ناخواسته درگیر یک ماجرای پیچیده سیاسی می‌شود و برای حل آن و کمک به کشورش تلاش بسیار می‌کند.»

 

سپس، حاضران در جلسه به ارائه نظرات خود پرداختند و درباره این کتاب به بحث و گفت‌و‌گو پرداختند. جلسه در ساعت ۱۸ به پایان رسید.

جلسه بعدی در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۱ به نقد و بررسی «هویت» اثر «میلان کوندرا» اختصاص دارد.

پیوند کوتاه: https://tiaap.ir/uK161

About The Author

ساناز کمالی
ساناز کمالی
دانش‌آموخته مترجمی زبان انگلیسی - عضو گروه اجرایی انجمن صنفی مترجمان البرز - مترجم آزاد - دارای سه اثر ترجمه شده در حوزه کودک و نوجوان

No Comments

Leave a Reply

روابط عمومی انجمن مترجمان البرز
انتقال به واتس‌اپ