نقد “ناتور دشت”

نقد “ناتور دشت”

جلسه نقد و بررسي داستان بلند “ناتور دشت” اثر مشهور سلينجر در تاريخ ٥ آبان ماه ١٣٩٧ توسط خانم ها فائزه صادقي و مژده جهانشاهيان (مدرسين دانشگاه) و با حضور جمعي از علاقمندان عرصه ادب و فرهنگ و تعدادي از اعضاي محترم انجمن صنفي مترجمان البرز در دفتر انجمن نامبرده برگزار گرديد.
رمان كلاسيك ناتور دشت كه تقريبا به تمامي زبان هاي زنده دنيا ترجمه شده است “شبه زندگينامه اي” است براي بزرگسالان. اگرچه به سبب شخصيت پردازي و درونمايه هاي متعدد همواره اين داستان در ميان نوجوانان نيز مخاطبان فراواني داشته است.
اين اثر پر آوازه عليرغم آن كه براي مدتي دچار سانسورهاي متعدد شد و از تدريس آن به عنوان محتواي درسي در غرب به سبب ترويج لاابالي گري و بي بند و باري در نوجوانان ممانعت به عمل آمد، پس از انتشار در ادوار مختلف همواره جزء رمان هاي برتر انگليسي زبان به شمار رفته است.
ناتور دشت داستان سرگشتگي نوجواني به نام هلدن كولفيلد و اضطراب و تشويش او نسبت به گذار از دوره نوجواني و ورود به دنياي بزرگسالان است. نوجواني كه آرزوي حراست و حفاظت از كودكان و نوجوانان معصومي را در سر مي پروراند كه بر لبه پرتگاه بزرگسالي ايستاده اند.
تنهايي، ترسِ از دست دادن معصوميت كودكانه و قدم نهادن به دنياي بزرگسالان، عصيان، سركشي و بيم از بي بند و باري فراگير جامعه ي مدرني كه داستان در آن شكل گرفته است در كنار موضوع آسيب هاي روحي و اجتماعي پيش روي نوجوانان از درونمايه هاي اصلي اين اثر محسوب مي شوند.
داستان به روايت و از زاويه ي ديد اول شخص ارائه مي شود. روايت روان، زيبا و متفاوتي از زبان پسر نوجوان خشمگين و نگراني با نگاهي متمايز و ادبياتي محاوره اي كه ماجراي كريسمس گذشته را براي برادر خود بازگو مي كند، درونمايه هاي مختلف روانشناختي، هستي شناختي و اجتماعي، شخصيت پردازي ملموس و باور پذير در كنار طرح داستاني منسجم و غني، اين رمان واقع گرا را به اثر قابل تاملي بدل ساخته است.

فائزه صادقی

پیوند کوتاه: https://tiaap.ir/gvhFY

About The Author

اسفندیاری ساناز
اسفندیاری ساناز
کرج

No Comments

Leave a Reply